Communication Summit: Promluvme si o tom, co má smysl říkat
Communication Summit: Promluvme si o tom, co má smysl říkat
Čtyři stovky zástupců klientů a kreativních i komunikačních agentur. To si říká o pořádnou dávku inspirace, nemyslíte? Shrnula jsem pro vás to nejužitečnější, co zaznělo na Communication summitu v Praze.
Bez dat nejsou koláče
Máte produkt. Chcete ho prodat. Co uděláte? Doufám, že nešeptáte: „Natočíme TV spot“ nebo „Uděláme bannery!“. To byste byli moc daleko. Udělejte to naopak: začněte nápadem a až poté řešte komunikační kanály, kterými nosnou myšlenku vypustíte do světa.
Podle Tomáše Vargy, CEO sítě Publicis One pro střední Evropu, byste dobrý nápad měli uvařit z osvědčených ingrediencí: dat, technologií a kreativy. Pokud některou nepřimícháte, výsledek nebude zákazníkům chutnat.

Tomáš ve své prezentaci zmínil dva skvělé příklady toho, jak mohou značky využívat data ve svůj prospěch: Netflix, který podle dat o chování svých uživatelů rozhoduje o tom, který scénář hodí do koše, a Uber, který data využívá pro svou dynamickou cenotvorbu.
Better pointa: Nestavějte celou kampaň na TV spotu jen proto, že to dělají ostatní nebo vám to přijde zajímavé. Možná zjistíte, že cílová skupina televizi vůbec nesleduje a je lepší zvolit jiné kanály.
Google zkouší příběhy
Zajímavé problematice se věnovala manažerka komunikace Googlu Alžběta Houzarová. Jak představit novou aplikaci nebo rozšíření lidem, kteří „těm internetům“ vůbec nerozumí? A proč má pro Google větší smysl objevit se třeba v Blesku než v odborném časopisu o technologiích? Odpověď je jednoduchá: protože Street View budou nejvíc používat… obyčejní lidé.

Aby je oslovil, sází Google na lidské příběhy. Například na švédskou vědkyni, která pomáhá lidem s Alzheimerovou chorobou pomocí známých míst Google Street View vyvolat ztracené vzpomínky. Nebo na skauty, kteří zmapují své oblíbené stezky.
Better pointa: Když vám nerozumí ti, kteří váš produkt nebo službu nejvíc využívají, děláte to špatně. Nemusíte se slepě vrhnout na charitu, ale snažte se představit produkty lidsky a ukázat, jak v praxi fungují..
Jeden rok = jeden velký nápad
Klíčový speaker summitu a jeden z nejlepších kreativců světa Björn Ståhl ze švédské agentury INGO přišel s velmi osobní a inspirativní výpovědí. O tom, jak jeden výjimečný nápad za rok opravdu stačí, pokud ho uděláte správně. A o tom, jak vás to může připravit o zdraví.

Björn představil nejpovedenější kampaně, které jeho agenturu zahrnuly cenami z celého světa.
Podívat se na ně můžete tady:
Better pointa: Když cítíte, že je váš nápad výjimečný, věřte svému instinktu a nebojte se riskovat. Naučte se však rozlišovat, kde končí zdravé nadšení a začíná fatální přepracování.
Dobro & značka: Může to klapat?
Goodvertising vládne světu. Aspoň by se tak mohlo zdát. Od roku 2012, kdy tento pojem zpopularizoval ve své knize ex-marketér Thomas Kolster, se s kampaněmi, které zachraňují svět, roztrhl pytel. Martin Woska z agentury Triad se na tento trend dívá skepticky.
Proč? Protože reklamy šířící dobro často stojí na vratkých základech: vyberou si myšlenku, která se značkou zdaleka nesouvisí nebo je naprosto zaměnitelná s tím, co dělá konkurence. Čas od času se však v dílnách kreativců zrodí kampaň, která nás přinutí zastavit se a říct si: „Tohle má smysl“ nebo ideálně „Tohle se mě týká.“

Zajímavý nápad například zpracovalo O2, které originálním způsobem připomnělo, proč 17. listopadu zůstáváme doma, nebo absolutní vítěz letošního ročníku PIAF: indická kampaň Powerless Queen.
Na kampaň O2 k 17. listopadu se mrkněte tady:
A na kampaň Powerless Queen tu:
Znáte kampaň, která ve vás opravdu rezonovala? Podělte se o ni s námi na better Facebooku.
Co říct na závěr? Snad jen: když jde o kreativu, měli byste ji řešit tak, aby vám přinášela reálný užitek. Nežeňte se slepě za prvním nápadem, který si vylomí zuby o nezájem zákazníků, protože jste je podcenili nebo naopak přecenili. Na druhou stranu je smysluplná myšlenka často tím nejdůležitějším, o co můžete komunikaci opřít.
Nevíte si rady s tím, co a jak komunikovat? Obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme se strategií i realizací těch nápadů, které smysl dávají.