Školení v Arménii – kampaně, které mění svět
Školení v Arménii – kampaně, které mění svět
Školení spojené s dobrodružstvím v Arménii? Proč ne! Naše junior SEO specialistka Terka absolvovala školicí kurz o sociálních sítích a gamifikaci v poetické Arménii. Jaké jsou její zážitky a co vše se naučila?
Je těžké shrnout 12 dní plných zážitků ze dvou zemí, 7 dní skvělého školení, 6 úžasných kampaní a 25 účastníků kurzu z 9 zemí světa do jednoho článku, ale zkusím to. Když zhodnotím s 14denním odstupem kurz a cestování po Arménii a částečně i Gruzii, nejvíce mě překvapila pohostinnost místních lidí. Když jedete v Arménii taxíkem, taxikář zastaví, aby vám mohl u cesty koupit ovoce. Když se procházíte městem, většina lidí se s vámi dá do řeči (pokud neumíte rusky jako já, tak je konverzace trochu těžší) a chtějí vás pozvat domů na večeři. Pokud cokoli potřebujete najít, místní si udělají rádi čas a dovedou nebo odvezou vás až na místo. Ale zpět na začátek.
Jak jsem se ke školení a výpravě do země ve stínu Araratu dostala?
Začátkem září jsem na Facebooku objevila školení „Super Social Hero“ nabízené Be international a financované prostřednictvím Erasmus+. Po zjištění, že se jedná o kurz v Arménii zaměřený na kampaně na sociálních sítích spojené s gamifikací, jsem byla během minuty přihlášená a čekala jsem netrpělivě na verdikt o přijetí/nepřijetí. Po 5 dnech mi organizátoři oznámili, že mě spolu s dalšími dvěma účastníky za ČR vybrali. Hurá! Nadšení gradovalo a termín odletu se blížil.

Cesta na kurz s mírnými turbulencemi
Každý účastník kurzu se musel dopravit po vlastní ose před zahájením školení do Stepanavanu, malého města v arménských horách. Letěla jsem proto už 3 dny předem do Gruzie. Dobrodružství začalo už při přestupu na Ukrajině, kde jsem musela absolvovat několik letištních kontrol a výslechů, naštěstí mi ale neuletělo letadlo a já jsem se dostala do Gruzie. Přesun z Gruzie do Arménie vypadal bezproblémově, před námi bylo jenom 135 km taxíkem. Ale omyl. Z odhadovaných 2 hodin jsme jeli 8 hodin, jelikož gruzijsko-arménské hranice se musí přecházet pěšky (cca 2 km) a silnice od hranic do Stepanavanu je teprve ve výstavbě. Tudíž místy jedete po asfaltu, pak po kamenech, přes pole nebo dokonce potokem. Cestování po Arménii je opravdu zážitek, je lepší se na něj předem připravit.

Kurz o sociálních sítích na nejpomalejším hotspotu na světě
Na hotelu v horách jsme byli obklopení krásnou divokou přírodou. První překvapení byl nefungující internet, přestože jsme na kurzu o „sociálních sítích“. Ale organizátoři vše zachránili sehnáním dalších 6 routerů a už jsme všichni „online“ a začínáme. První den se nesl v duchu celodenního teambuildingu v podobě představování, her a týmových úkolů. Seznamuji s dalšími 24 účastníky z 9 zemí: ČR, Itálie, Španělska, Polska, Rumunska, Ukrajiny, Estonska, Arménie a Gruzie. Cílem celého školení bylo v rámci 3denních workshopů a školení získat potřebné znalosti. V týmech jsme vytvářeli vlastní kampaně na sociálních sítích s použitím gamifikace. Abychom byli „Super Social Heros“, vytvořili jsme si vlastní sociální síť à la Facebook. Profily jsme namalovali na čtvrtky nalepené na zdi, kde jsme si postupně tvořili spojení, kamarádství a sbírali body v rámci soutěží. Naše Super Social síť sloužila jako podklad k dalším hrám a úkolům.

Klapka, střih, akce
Školení probíhalo ve třech blocích: první byl zaměřený na video a foto workshopy, druhý na komunikaci, třetí na sociální sítě a gamifikaci. A co jsme se všechno naučili? Vytvořit originální a zároveň technicky dobře provedené fotky a video – aby naše fotky měly větší říz než zlatý řez a naše videa lepší střih než Beckham. Jednoduše vše potřebné pro super profilovku nebo viralní video. Také vtipně a zajímavě komunikovat na sociálních sítích – aby naše texty na eventech a fan page měly šťávu a šmrnc, pobavily i dojaly, přesvědčily i podpořily. Akční gamifikace a challenge nesmí nechat nikoho chladným – aby naši followeři nedokázali přestat hrát.
Vytvořte kampaně, které změní svět
Po dlouhých diskuzích o tématech projektů jsme se rozdělili do 6 týmů. Témata projektů byla různá: od uprchlíků přes LBGT tematiku až po challenge pro cestovatele, kteří neumí anglicky. Já jsem byla v týmu s Čechy, Španěly a jednou Moldavkou. Vybrali jsme si dobrovolně téma uprchlíci – dva extrémní pohledy na situaci. Všichni jsme byli šíleně zapálení do projektu, ale po 4 hodinách diskutování, několika kafích a okousaných tužkách jsme usoudili, že je nereálné za 5 hodin na toto téma vytvořit seriozní kampaň. Ostatní týmy už upravovaly svá videa a my jsme stále vymýšleli nové téma. Nakonec jsme se rozhodli pro téma recyklování plastů. Ano, moc seriózní to není, ale v Arménii nerecyklují nic a nevědí, jak to chodí jinde. Video bylo natočené, fan page na Facebooku i Twitteru vytvořená a challenge „dva dny bez plastů“ odstartovaná. A jak si nejlíp zajistit promo? No přeci rapováním: „Don´t throw plastic, it´s too drastic, recycling is fantastic!“ To byl zároveň náš slogan. Ale náš projekt nevyvolal zdaleka vůbec takový rozruch jako LBGT kampaň.

Arménský firewall
A to doslova. Představte si kampaň, která se během 3 hodin dostane až k vládě. Arménská spoluúčastnice kurzu vytvořila kampaň na LBGT tématiku. Dokonale propracované strhující video upozorňující na homosexuály a bisexuály, vytvoření fan page a eventu s pozváním na závěrečnou prezentaci. Událost byla zveřejněná a poslaná pár známým v Arménii. Ale to by nesměla být Arménie, kde lidé absolutně neuznávají homosexuály. Na událost se během dvou hodin přihlásilo téměř tisíc účastníků a během další hodiny se vše dostalo k arménské vládě a hlavně ministrovi školství. Jelikož se projekty měly prezentovat na největší univerzitě v Arménii, ministr školství ihned volal organizátorovi kurzu s tím, že všichni účastníci kurzu mají přísný zákaz vstupu na univerzitu, organizátorům vyhrožoval vyhazovem z práce a především požadoval okamžité smazání všech materiálů, informací a čehokoli na internetu. Ano, i taková je Arménie. Tato kampaň by nezměnila svět, ale aspoň arménský postoj. Nejspíš to bude ještě pár let trvat. A tak jsme prezentovali v Národní galerii moderního umění v hlavním městě Yerevan. Nikomu nevadil zákaz na univerzitu a prezentace jsme si všichni užili spolu s návštěvníky galerie.

I přes krušné cestování to bylo úžasných 12 dní. Arménie je nádherná země plná překvapení a dobrodružství. Jestli vás láká kavkazská oblast, určitě se tam vydejte. A pokud tam budete chtít tvořit sociální kampaně, tak si raději předem zjistěte, jaká témata jsou tabu, ať nedopadnete jako my.
Բարեւ Ձեզ (Ahoj)
S Terkou jste se mohli seznámit v trojrozhovoru s našimi junior specialistkami. Četli jste ho?
-
tomas testovaci